Djeca u holokaustu – “Zvjezdice bez neba“

Autor: Katarina Šalinović, 27. 1. 2020.

Zahvaljujući edukaciji u Yad Vashemu i suradnji sa svjetskim centrom za  komemoraciju, dokumentaciju, istraživanje i obrazovanje o holokaustu, ova vrijedna izložba, spomen i opomena na strašni zločin nacističke Njemačke u vrijeme Drugog svjetskog rata nad židovskim narodom stigla je u našu školu kako bismo obilježili Dan sjećanja  na holokaust i sprečavanje zločina protiv čovječnosti koji se obilježava 27. siječnja.

Poučavanjem o holokaustu učenici spoznaju težinu stradanja u ratu i kako bi se suzbilo ponavljanje ovakvih događaja u budućnosti.  Djeca više cijene mir i slobodu u kojoj žive, djetinjstvo u kojem se slobodno igraju, pjevaju, druže, uče…

Za vrijeme holokausta židovske obitelji pretrpjele su veliko stradanje. Djeca su izgubila djetinjstvo.

Na ovoj izložbi, izbor crteža, pjesama, pisama i igračaka daju osjećajan i očaravajući pogled u živote židovske djece tijekom holokausta. Ovaj prikaz optimizma, pozitivnosti, kreativnosti i mašte demonstrira jedinstvenu sposobnost djece da se održe na životu unatoč tome što žive u neopisivim okolnostima.

Do kraja Drugog svjetskog rata ubijeno je oko šest milijuna Židova, među njima otprilike jedan i pol milijun djece. Mali postotak židovske djece preživio je holokaust.

Tijekom proteklog tjedna, učenici viših razreda pažljivo su, s puno suosjećanja i pažnje, pratili izlaganja i vođenje kroz izložbu. U goste su nam došli i učenici susjedne škole iz Šenkovca u pratnji njihove profesorice povijesti. Po završetku razgleda izložbe rješavali su zadatke uz pomoć digitalnog alata Kahoot gdje su svojim točnim odgovorima, porukama mira, ljubavi, prijateljstva, važnosti obitelji u njihovu životu pokazali da sav uloženi trud u pripremanju i realizaciji izložbe ima značajan doprinos u razvijanju tolerancije, prihvaćanju i poštivanju različitosti.

Stručno vođenje na izložbi preuzeli su učenici: Petra Dodik i Gabriela Ilić iz 7. a, Lana Popović, Janko Andreić i Karlo Jagarčec iz 8. a razreda. Zahvaljujem na ozbiljnosti i kvalitetnom izlaganju.

Sandra Debogović, prof.