Vijesti

Siget i Pečuh - Županijsko stručno vijeće profesora povijesti Zagrebačke županije - zapad, 5. listopada 2018.

Autor: Katarina Šalinović, 11. 10. 2018.

Dan učitelja proveli smo na stručnom usavršavanju u Mađarskoj. Članovima ŽSV-a priključili su se djelatnici naše škole.

Posjetili smo grad Siget u kojem se nalazi poznata utvrda kojom je zapovijedao i branio je od turskih napada daleke 1566. godine Nikola Šubić Zrinski. Razgledali smo stalnu izložbu i prošetali zidinama utvrde.

Nezaobilazna stanica bio je Park tursko - mađarskog prijateljstva koji se nalazi nedaleko od Utvrde Zrinski,  na mjestu gdje je bio utaboren Sulejman I. Veličanstveni uoči opsade Sigeta. Park je izgrađen na poticaj Rpublike Turske. U Parku su podignuti spomenici suparnicima: Sulejmanu i  Nikoli Zrinskom.

U Turskoj kući može se vidjeti kako je izgledao obiteljski život te predmeti kojima su se koristili u svakodnevnom životu.

U gradu Pečuhu postoji značajna i dobro organizirana hrvatska nacionalna  zajednica koja ima   samoupravu i kulturne ustanove.

Svoja vrata i gostoprimstvo otvorila nam je ustanova pod nazivom Hrvatski vrtić, osnovna škola, gimnazija i kolegij "Miroslav Krleža" čiji nam je ravnatelj gospodin Gabor Györvari govorio o prošlosti škole od njezina osnutka početkom 18. stoljeća pa sve do danas. Ne smijemo zanemariti činjenicu da danas oko 3000 djece u Mađarskoj uči hrvatski jezik.

Ovom prigodom darovali smo našim dragim Hrvatima Monografiju općine Brdovec u ime ŽSV-a i OŠ Ivane Brlić Mažuranić. Radujemo se suradnji s njima.

Upoznavanje Pečuha nastavili smo u staroj gradskoj jezgri gdje smo proveli nekoliko sati upoznajući kulturne znamenitosti Pečuha i ugodnim druženjem.

Sandra Debogović, prof.

voditeljica ŽSV-a