eTwinning projekt Povijest matematike / The History of Mathematics

Autor: Sandra Debogović, 12. 6. 2020.

Projekt se bavi proučavanjem povijesnih razdoblja u kojoj su živjeli pojedini znanstvenici - matematičari koji su dali veliki doprinos matematici kao znanosti. Učenici su samostalno ili u paru istraživali matematičare i odgovarajuće činjenice razdoblja u kojem su živjeli. Svoja istraživanja su predstavljali svim članovima projekta kreiranjem videa ili stripa ili prezentacije koji su prikazali znanstvenike na zanimljiv i inovativan način, čime će razmijenili naučeno sa timovima drugih škola i zemalja sudionica projekta. Projekt promovira radoznalost, istraživanje i kreativan rad korištenjem nekih od web 2.0 alata.

Vrijedan i marljiv tim istraživača naše škole čine učenici: Ela Kovačić,  Helena Požgaj, Petra Jurić, Niko Matas, Borna Dujmić, David Lozar i Borna Baričević.

Rad na projektu nastavljen je tijekom nastave na daljinu.

Ostale radove učenika pogledajte OVDJE

Twinspace projekta "The History of Mathematics"

Izrađivali smo prezentacije, plakate, avatare, voki predstavljanje, stripove i videa.

Na blogu projekta možete saznati više:

Znate li zašto sat ima 60 minuta? Ili tko je prvi usavršio kalendar? eTwinnerica Ela rado će vas podučiti na Hrvatskom ili Engleskom jeziku.

Petra je istražila  matematičara Tales iz Mileta koji je poznat po geometrijskim teoremima i mudrim izrekama: "Najmudrije je vrijeme, jer ono pronalazi sve."

"Najbrži je um, jer on trči svuda."

Pitate li se možda kako su Arapi utjecali na razvoj znanosti i kulture u Europi? Naši šestaši rado će vam dati odgovor, eTwinneri Borna Dujmić i Niko Matas znaju sve o arapskim matematičarima Ömeru Hayyanu i Al Farabiju.

Pogledajte na stripu u prilogu detalj razgovora navedenih matematičara.

Kako su računali Indijanci, Maje i Asteci, odgovor će vam dati Helena Požgaj.

Naši osmaši bavili su se matematičarima europskog podneblja 17. i 18. Stoljeća:  John Wallis, Carl Friedrich Gauss, Leibniz, Gottfried Wilhelm.

S partnerima smo osmislili zajedničku  digitalnu knjigu.

Sandra Debogović, prof.

Priloženi dokumenti: