Poučavanje o holokaustu i sprečavanju zločina protiv čovječnosti, terenska nastava

Autor: Sandra Debogović, 25. 3. 2020.

Projekt HOLOKAUST: Djeca u holokaustu  „Zvjezdice bez neba“  i Jasenovac nastavili smo terenskom nastavom u srijedu, 11. ožujka 2020. godine. Učenici osmog razreda posjetili su JUSP Jasenovac koji je bio najveći koncentracijski logor ustaškog režima na teritoriju Nezavisne Države Hrvatske za vrijeme Drugog svjetskog rata.                                                                                                                                                                 Sastojao se od nekoliko logorskih jedinica osnovanih od kolovoza 1941. do siječnja 1942. godine. Postojao je do 22. travnja 1945. godine. Zatočenici su bili Židovi i Romi na koje su se odnosili rasni zakoni, Hrvati i pripadnici ostalih etničkih skupina koji se nisu slagali s politikom ustaškog režima, a u najvećem broju zatočenici su bili Srbi, diskriminirani na osnovi ideologije ustaškog pokreta.

Nakon obilaska Spomen područja uz stručno vodstvo i učenici su podijeljeni u grupe po temama: NDH, Rasni zakoni, Zatočenici, Svakodnevni život u logoru, Dehumanizacija i Otpor. Na kraju je bila zajednička radionica na kojoj su analizirani radovi grupa i rasprava o sudbini svih ljudi zahvaćenih ratom i važnosti povijesnih istraživanja.

Učenici proširuju nastavne sadržaje Drugog svjetskog rata koje se odnose na stradanje stanovništva zbog nacionalne pripadnosti i zbog neprihvaćanja aktualnog režima. S ciljem za obrazovanje za građanstvo, prevencije nasilja, promicanje tolerancije i poticanja mladih na promišljanje i djelovanje u svijetu u kojem žive.

Sandra Debogović, prof.

Priloženi dokumenti: