Preminuo Branko Pilaš

Autor: Katarina Šalinović, 20. 11. 2019.

Dugogodišnji ravnatelj naše škole, hrvatski književnik i profesor Branko Pilaš preminuo je 18. studenoga u 89. godini.
Branko Pilaš je rođen je 1930. u Crikvenici. Studirao je i diplomirao hrvatski jezik i književnost, a zatim cijeli radni vijek proveo u školi.
Živio je u Prigorju Brdovečkom kod Zagreba. Pisao je književne kritike, eseje, antologije, pripovijesti i priče.
Autor je više od tisuću priloga u brojnim časopisima za djecu (Modra lasta, Smib, Radost, Mak, Cvitak, Prvi izbor) i u raznim izdanjima za odrasle čitatelje (Hrvatsko slovo, Školske novine, Marulić, Prilozi, Umjetnost i dijete, Jezik, Književnost i dijete).
Objavio je više knjiga, među kojima i "Sjaj hrvatske domovine", "Domovina u srcu", "Raspršena vrela književnih djela", "Ljepota maštanja i stvaranja", "Zlatni snovi" i "Izvori i poticaji".
Dobitnik je Odlikovanja Predsjednika Republike, Spomenice Domovinskoga rata, državne nagrade "Ivan Filipović", Priznanja za promicanje hrvatske državotvorne misli i rad na stvaranju  Hrvatske Države, Književne nagrade "Dubravko Horvatić", Državne nagrade za rad s učenicima studentima Gradišćanskih Hrvata, Priznanja Hrvatskoga PZ-a, Spomenice Radosti, Zlatne značke Društva Naša djeca, Zlatne značke Školske knjige, Nagrade Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa za stvaralački rad s učenicima te Nagrade za životno djelo.
Posljednji ispraćaj profesora Pilaša bit će u četvrtak 21.11. 2019. godine u 14:00 sati na Novom groblju Zaprešić (Brdovec).